Jak narzędzia IT wspierają komunikację wewnętrzną?

W dobie pracy zdalnej narzędzia IT pozwalają na utrzymanie odpowiedniego przepływu informacji pomiędzy pracownikami. Organizacje, w celu usprawnienia komunikacji wewnętrznej, stale poszukują nowych rozwiązań technologicznych. 

Intranet 

Wśród popularnych rozwiązań czołowe miejsca zajmuje Intranet, który pełni funkcję wewnętrznego Internetu i sieci dostępnej wyłącznie dla wybranej grupy użytkowników. Intranet daje możliwość dzielenia się  materiałami dźwiękowymi, filmami wideo,prezentacjami, bazami danych i wieloma innymi. Informacje mogą być aktualizowane na bieżąco, a przydatną funkcją jest również możliwość monitorowania statystyk, w tym m.in. ilości wyświetleń. Warto natomiast zaplanować strategię komunikacji w Intranecie (szczególnie ilość i rodzaj zamieszczanych komunikatów), aby uniknąć informacyjnego bałaganu.

Wiadomości błyskawiczne 

Wiadomości błyskawiczne pozwalają na szybką wymianę informacji bez względu na fizyczną odległość rozmówców. Ten rodzaj komunikacji  w firmie może korzystnie wpłynąć na poziom zaangażowania pracowników w dzielenie się swoimi pomysłami i znacznie uprościć swobodny przepływ informacji. Narzędzie to nie sprawdzi się jednak  do rozmów grupowych czy komunikacji formalnej.  

Newsletter wewnętrzny 

Newsletter wewnętrzny to dobre rozwiązanie dla firm, których głównym narzędziem komunikacji jest email. Pozwala na informowanie pracowników o najważniejszych wydarzeniach w prosty, szybki i klarowny sposób. Warto jednak pamiętać, że wiadomość może zgubić się  w natłoku innych maili i nie ma pewności, że każdy z zainteresowanych rzeczywiście zapozna się z otrzymanym komunikatem. 

Transmisje wideo  

Aby urozmaicić przekaz i zyskać gwarancję dotarcia do grupy docelowej, firmy decydują się na wprowadzanie różnego rodzaju narzędzi do transmisji wideo. Treści dynamiczne są dużo ciekawszą formą komunikacji niż statyczne, natomiast podobnie jak newsletter służą jedynie do komunikacji jednostronnej, na przykład do przekazywania ważnych ogłoszeń firmowych.  

Rozmowy wideo

Rozmowy wideo dają wrażenie komunikacji “face to face” i są namiastką rzeczywistych spotkań w biurze. Pozwalają na szybką wymianę zdań i spersonalizowany kontakt pomiędzy pracownikami. 

Narzędzia do integracji pracowników 

Nie można zapominać o wartości, jaką do każdej firmy wnosi  zgrany zespół. W myśl zasady: “nie samą pracą człowiek żyje”, należy pamiętać o implementowaniu narzędzi, które pozwolą pracownikom na poznanie się bliżej, wymianę zainteresowań i w rezultacie zbudowanie więzi i silnej kultury organizacyjnej. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza teraz, gdy większość firm pracuje w trybie pracy zdalnej lub hybrydowej. 

Wielofunkcyjny Workplace from Meta

Zamiast szkolić zespół w obsłudze kilku narzędzi do komunikacji wewnętrznej, warto wdrożyć jedno rozwiązanie, które pomoże rozwiązać większość problemów związanych z prawidłowym przepływem informacji w organizacji.  

Workplace from Meta zapewnia wszystkie wymienione wyżej  funkcjonalności, a także dostęp do Biblioteki Wiedzy, schematu organizacyjnego, ankiet, postów czy rozmów telefonicznych Jest wszechstronnym, prostym w obsłudze narzędziem, które usprawnia komunikację wewnętrzną, tak ważną w dobie postępującej cyfrowej transformacji. 

latest news

Related Post